Departments

Language Arts

Brown, Andrea | AP Language Arts, English III, Honors English I, Gifted

Childers, Sara | TBD

de la Cruz, John | English II, Communications Methodology

Guerrero, Jarelie | Spanish I/II

Hargrove, Marcia | Intro to Teaching, Reading

Lee, Tracy | English III/IV

Macbeth, Margaret | English I/Honors, Theater, Yearbook

McGhee, Josh | English (TBD)

Olmos, Daniela | Spanish (TBD)

Robinson, Beverly | Reading

Santiago, Judy | ESOL

Saunders, Tami | Intensive Language Arts

Velasquez, Kimberly | Reading Coach

Wright, Kortney | English I/II/Honors

Wood, Rachel | AP Literature, Pre-AP English, Dual Enrollment


Math

Celentano, Jacqueline | Support Facilitation

Dodson, Rachel | Math (TBD)

Farless, Randy | Algebra IA/1B

Francis, Tim | Math for College Readiness, Algebra II/Honors

Loney, Jonathan | TBD

O'Hora, Martin | Algebra

Pollitt, Melinda | Math Coach, Algebra I

Sanchez, Kelsey | Algebra

Wilson, Alencia | Intensive Math, Algebra IA

Science

Albritton, Lee | Biology/Honors

Ball, Shelby | Enviornmental Science/Honors

Bullard, Cedric | Honors Chemistry, Honors Anatomy and Physiology

Jackson, Mort | Anatomy & Physiology Honors

Langfeldt, Victoria | Biology/Honors

Ledezma, Maria | Earth Space Science/Honors

Social Studies

Barrett, Cynthia | AP World History, Economics/Honors

Harris, Kendall | TBD

Harrison, Jessica | TBD

Taylor, Kristin | World History

Virkler, Joshua | AP Psychology, American History

Williams, Sabrina | World History, AP Human Geography

Word, Shelly | Honors/DE/American Government, American History

Career and Technical Education

Ball, Shelby | Agriculture Foundations, Enviornmental Science

Dressel, Gary | Agriculture Foundations, Agriculture Technology

Farr, Pam | Digital Information Technology, Microcomputer Applications, OJT

Foster, Megan | Veterinary Assisting

Jewell, Raeleigh | Culinary

Meeks, Whitney | AP Computer Science, Robotics, Web Design

Northcutt, John SMSgt | ROTC

Rhoades, Stuart Col | ROTC


Arts, Languages, PE and Leadership

Ferguson, Kimberly | AVID

Henderson, Dawn | AVID

Hickman, Don | Weightlifting

Hipps, Christie | Personal Fitness, Basketball, Volleyball

Jackson, Bo | Algebra I, Outdoor Education

Jones, Anthony | Band, Guitar, Color Guard, Drumline, Music Appreciation

Lambright, Jeremiah | Music

Loomis, Joy | Chorus, Keyboarding

Montoya, Irma | Spanish II, Spanish for Spanish Speakers

Priest, Chris | Art, AP Art

Rapp, Allison | Leadership

Rodgers, Heather | Personal Fitness

Velazquez, Amalia | Spanish

ESE

Crothers, Ruth | Support Facilitation

Daley, Paulette | Learning Strategies, Self Determination, Access Algebra I, Access Geometry

Harris, Angel | Access English

Hern, Cynthia | Access Intensive Language Arts, Learning Strategies

Hudnell, Jerome | Support Facilitation

McCall-Villone, Sheri | Critical Thinking, Learning Strategies

O'Berry, Gwendolyn | (TBD)

O'Hora, Martin | ESE Resource

Taylor, Micah | Algebra I, Access Geometry, Learning Strategies

District Support

Harris, Cason | Instructional Technology Resource Teacher

Green, Cheryl | Media Specialist

Office Staff

Albrecht, Danielle | Data Operator

Caraballo, Mildred | Bookkeeper

Douberley, Erica | Nurse

Goodwin, Heather | Secretary

Jackson, Amy | Guidance Secretary

Jackson, Mort | Athletic Director

Johns, Stephanie | Guidance Clerk

Kirby, Rose | Attendance Clerk

Whaley, Melissa | Front Office

Williams, Angela | Front Desk Clerk

Paraprofessionals

Brod, Michelle

Ethridge, Jonathan

Gray, Curlie

Hamilton, Judy | ISS

Jackson, Deborah

Malcolm, Patricia

Pearlman, Doreen | Credit Recovery

Peavy, Donna | Media

Shannon, Desmond

Shannon Daley, Andrea

Wells-Felix, Pakitta

Cafeteria

Cuevas, Angie

Dunbar, Shawanda

Harnage, Latosha | Manager

Leon, Isis

Marquez, Suannet

Marrero Bosque, Caxandra

Modeste, Stella

Ortiz, Maritza | Assistant Manager

Smith, Patricia

Soto, Maria

Valentin, Suhail

Whetstone, Caretha

Support Staff

Martin, David | Plant Operator

Spry, Travon | Custodial

Wooden, Johnnie | Custodial